کد خبر: 4146250
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴

ذخیره بیش از 4 هزار خون بند ناف در کشور

رئیس جهاددانشگاهی البرز با اشاره به فعالیت ۱۰ ساله بانک خون بند ناف این استان، بر ضرورت آگاهی هر چه بیشتر خانواده‌ها از مزایای ذخیره خون بند ناف تأکید کرد و گفت: خوشبختانه از ابتدای فعالیت این مرکز تاکنون چهار هزار و 200 ذخیره موفق داشته‌ایم.

احمدرضا فیروزی رئیس جهاددانشگاهی البرز

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی البرز، احمدرضا فیروزی، رئیس جهاددانشگاهی البرز با تأکید بر ضرورت ذخیره‌سازی خون بند ناف نوزادان از سوی خانواده‌ها گفت: ذخیره خون بند ناف نوزادان از این جهت اهمیت ویژه‌ای دارد که خون باقیمانده در بند ناف غنی از سلول‌های بنیادی است این سلول‌ها ضمن تأمین مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز نوزاد، تولید و ساخت بافت بدنی را نیز بر عهده دارد. بنابراین، با حفظ آن می‌توان در آینده در صورت ابتلا به بیماری‌های لاعلاج یا صعب‌العلاج با منشأ خونی و عصبی و... از آن استفاده کرد.

وی با اشاره به رویداد نجات یک خواهر مبتلا به سرطان خون از طریق ذخیره خون بند ناف خواهر کوچکتر در یکی از شعب ذخیره خون بند ناف کشور افزود: در حالی که درمان این کودک با دشواری‌های خود مواجه بوده پس از تولد فرزند دوم و تأکید پزشکان به ذخیره خون بند ناف نوزاد، بیماری خونی خواهر بزرگتر با استفاده از سلول‌های بنیادی خواهر کوچکتر که در یکی از  مراکز رویان ذخیره شده بود با موفقیت درمان شد.

رئیس جهاددانشگاهی البرز ادامه داد: خون بند ناف نوزادان تا زمانی که در شرایط اصولی و پزشکی توسط مرکز رویان نگهداری شود ویژگی‌های نجات‌بخش درمانی سلول‌های بنیادی آن حفظ خواهد شد و سال‌ها پس از تولد نوزاد می‌توان از آن برای درمان بیماری‌ها بهره برد.

وی با اشاره به میزان ذخیره‌سازی خون بند ناف در مرکز رویان استان البرز اظهار کرد: خوشبختانه از ابتدای فعالیت این مرکز  تاکنون چهار هزار و 200 ذخیره موفق اتفاق افتاده که ۶۸۰ مورد آن مربوط به سال ۱۴۰۱ بوده است. در حال حاضر بانک خون بند ناف رویان در خاورمیانه به لحاظ میزان و حجم ذخیره‌سازی رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

این مسئول بیان کرد: با مقایسه آمار ذخیره‌سازی موفق از ابتدای فعالیت این مرکز تاکنون از رشد قابل توجهی  برخوردار بوده که بیانگر آگاهی خانواده‌ها به اهمیت ذخیره‌سازی خون بند ناف نوزادان در سال‌های اخیر است، اما این موضوع به‌عنوان یک ضرورت و در مقایسه با جمعیت کشور و میزان زاد و ولدی که صورت می‌گیرد و نیز ظرفیتی که ذخیره خون بند ناف در بهبود بیماری‌ها دارد از نظر ما حجم قابل توجهی نیست و حدود دو تا سه درصد از خون بند ناف کل نوزادانی که متولد می‌شوند ذخیره‌سازی و مابقی دور ریخته می‌شود و این ظرفیت موجود برای درمان بیماری‌ها پس از تولد نوزادان از بین می‌رود. بنابراین، با توجه به اهمیت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی استقبال بیشتری از سوی خانواده‌ها مدنظر رویان و جهاددانشگاهی است.

فیروزی تصریح کرد: بخش کمی از عدم تمایل به ذخیره‌سازی خون بند ناف از طرف خانواده‌ها ممکن است به خاطر شرایط مالی باشد چون امکان پرداخت اقساطی مبلغ ذخیره‌سازی و نگهداری خون بند ناف فراهم شده تا از این لحاظ خانواده دغدغه اقتصادی و تأمین هزینه آن را نداشته باشد. با این وجود عدم آگاهی در این خصوص سهم بیشتری در تقاضای ذخیره و نگهداری خون بند ناف نوزادان دارد.

وی تأکید کرد: با توجه به پیوند موفقیت‌آمیز سلول‌های بنیادی خون بند ناف مورد یاد شده و نقش آن در بهبود خواهر، آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها از ضروریات پیش روی این مرکز است. بنابراین، جهاددانشگاهی با گسترش و تقویت ارتباط با حوزه‌های رسانه‌ای و بیمارستانی، انجمن‌های مامایی و پزشکان متخصص حوزه زنان و برگزاری نشست‌های مشترک در تلاش است تا به‌وسیله افرادی که با جامعه مادران باردار مرتبط هستند این آگاهی‌بخشی را به جامعه مخاطب به صورت گسترده‌تری منتقل کند.

رئیس جهاددانشگاهی البرز با بیان اینکه استفاده از خون بند ناف در بهبود بسیاری از بیماری‌های عصبی و خونی، فلج مغزی، پارکینسون و ... مؤثر بوده و پژوهشگاه رویان در حال پژوهش و کارآزمایی بر روی این موارد است، افزود: در خانواده‌هایی که سوابق ژنتیکی بیماری خاصی وجود دارد ذخیره خون بند ناف نوزادان می‌تواند زمانی که بیماری در یکی از افراد خانواده بروز کند یک راه امید برای درمان باشد. با ذخیره‌های خوبی که توسط پژوهشگاه رویان در سطح کشور صورت گرفته، نمونه‌های موفقی از پیوند در سرطان‌های خون و فلج مغزی اتفاق افتاده است. هر چند در ابتدای راه هستیم اما این موفقیت‌ها می‌تواند با ذخیره‌سازی خون بند ناف توسعه و گسترش پیدا کند.

وی ادامه داد: بحث ذخیره‌سازی خون بند ناف یک سری استانداردها را نیاز دارد و ذخیره موفق زمانی اتفاق می‌افتد که این استانداردها با توجه به نتایج آزمایش‌های تخصصی و پزشکی رعایت شود. این استانداردها با توجه به سوابق بیماری‌های مادر با منشأ خودایمنی، هپاتیت، ایدز و بوتاکس، ژل و تتو و... مشخص می‌شود.

فیروزی با اشاره به اینکه خون بند ناف به دو صورت عمومی و خصوصی ذخیره و نگهداری می‌شود، تصریح کرد: در قسمت عمومی خون بند نافی که ذخیره می‌شود نگاه عام‌المنفعه و عمومی شامل آن می‌شود یعنی پس از ذخیره‌سازی برای استفاده همگانی نگهداری می‌شود و اهدایی است. بخش دوم، بخش خصوصی و درصد قابل توجهی از ذخایر مرکز را تشکیل می‌دهد و ویژه و به‌صورت اختصاصی برای خانواده متقاضی نگهداری می‌شود و تا زمانی که به آن نیاز پیدا کنند اجازه نداریم از آن برای دیگران استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: بانک خون بند ناف رویان از سوی جهاددانشگاهی البرز از سال ١٣٩٢ در استان البرز راه‌اندازی شده است و در حال حاضر در خصوص ذخیره‌سازی خون بند ناف در حال فعالیت است.

یادآور می‌شود، متقاضیان می‌توانند جهت ارتباط با بانک خون بند ناف البرز با شماره‌های ۰۲۶۳۴۴۸۷۵۵۵ و ۰۹۳۷۷۷۱۷۴۸۶ تماس بگیرند یا به نشانی کرج، خیابان شهید بهشتی، میدان سپاه، رو‌به‌‌روی مخابرات، برج طاق کسری، واحد ۸۰۱ مراجعه کنند.

انتهای پیام
captcha