کد خبر: 3917204
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
رئیس بسیج مداحان البرز با تاکید بر اینکه مداحی علاوه بر سلیقه، ذوق و استعداد نیاز به آموزش دارد، گفت: آموزش موثرترین راه مقابله با ورود خرافه به مداحی است.

مداحی علاوه بر ذوق و استعداد به آموزش نیاز دارد

ابراهیم نوروزی‌فر، رئیس بسیج مداحان البرز در گفت وگو با ایکنا از البرز به فرارسیدن ماه محرم و بیشتر شدن فعالیت مداحان و انتظاراتی که از مداحان و نقشی که می‌توانند در جامعه ایفا کنند اشاره کرد و گفت: در واقع مداح، هنرمندی است که معارف اسلام و اهل‌بیت(ع) را شناسایی و در قالب اشعار و نظم و بیانات هنرمندانه، زمینه آشنایی مردم را با معارف اهل بیت(ع) فراهم می‌کند.
وی با بیان اینکه برای هر کار هنری، استعداد خدادادی و مهارت اکتسابی لازم است، افزود: مداح باید از سلیقه و ذوق و استعداد در جلب توجه شنونده برخوردار باشد که این یک موهبت خدادادی است.
این مسئول در ادامه با اشاره به ویژگی‌های یک مدیحه خوب، توجه به قالب و محتوا را بسیار مهم دانست و یادآور شد: علاوه بر قالب و نحوه بیان در مداحی، نوع مطالبی که بیان می‌شود، نیز بسیار مهم است و مداح باید مطالبی را بیان کند که آموزنده و موجب شوق انسان به معارف اهل‌بیت(ع) شود و از بیان هر کلامی برای گریاندن مردم دوری کند.
نوروزی‌فر اضافه کرد: همچنین مطالبی که بیان می‌شود نباید نسبت به اهل‌بیت غلو داشته باشد، غلو به این معنا که زیاده‌روی در حد و مقام صورت بگیرد البته گاهی اوقات ممکن است مطالب بدی در مداحی نباشد، اما به گونه‌ای ارائه می‌شود که دشمن از آن بر علیه مکتب اهل بیت یا پیروان اهل بیت سوستفاده می‌کند لذا مداحان باید در این حوزه بسیار هوشیار عمل کنند.
رئیس بسیج مداحان البرز در ادامه با اشاره به خرافاتی که در حوزه مداحی وارد شده است، ابراز کرد: امروز در تمام حوزه‌های فرهنگی و هنری یک نفوذ فرهنگی وجود دارد و خرافه‌های موجود در مداحی و انحرافات برخی مداحان نیز شامل همین جنگ فرهنگی است و دشمن در این حوزه فکرشده کارمی‌کند.
وی تصریح کرد: برای جلوگیری از ورود خرافه در مداحی باید به این نکته مهم توجه کنیم که محتوای مداحی سلیقه‌ای و حاصل برداشت‌های شخصی نباشد و فقط از فرهنگ اصیل عاشورایی نشات بگیرد.
این مسئول در بخش دیگری از صحبت‌هایش بر ضرورت آموزش مداحان تاکید کرد و گفت: در گذشته مداحان سنتی آموزش می‌دیدند، این آموزش‌ها آكادميك نبود اما كاملا علمی توسط استادان و پيرغلامان صورت می‌گرفت.
وی بیان کرد: امروز بسیج مداحان البرز برای آموزش آكادميك مداحی برنامه‌ریزی دارد و چند کلاس آموزشی هم برای مداحان برگزار کرده است. همچنین برای پرورش مداحان و آموزش آنها به مداحان نوجوان توجه ویژه‌ای دارد تا نسل جدید مداحان کاملا اصولی، علمی و آگاهانه رشد کنند و در این مسیر گام بردارند.
نوروزی‌فر با اشاره به اینکه بسیج مداحان البرز دوهزار و 568 عضو دارد که از این تعداد 200 نفر نوجوان هستند، گفت: ما برای این نوجوانان برنامه ویژه‌ای داریم و درصدد هستیم با ارائه برنامه‌ای خوب از آنان مداحانی آگاه بسازیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: