30 درصد مدارس البرز باید تخریب شوند
کد خبر: 4215736
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۶

30 درصد مدارس البرز باید تخریب شوند

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز گفت: از ابتدای تشکیل استان البرز توانستیم تعدادی از مدارسی که شرایط بازسازی را داشتند را مقاوم سازی کنیم ولی در حدود 30 درصد از مدارس دیگر قابلیت بازسازی را ندارند و حتما باید تخریب شوند.

حمید مسعودی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز

به گزارش ایکنا از البرز، حمید مسعودی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز، روز سه‌شنبه، 25 اردیبهشت، در نشست خبری با اصحاب رسانه که با محوریت بیست و ششمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز البرز برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری جشنواره خیرین مدرسه‌ساز بهانه‌ای است برای تقدیر از خیرینی که در راه مدرسه‌سازی و تحقق عدالت آموزشی گام برمی‌دارند.

وی با اشاره به اینکه خیرین با روح بلند و مناعت طبع برای همنوعان خود گام بر می‌دارند، افزود:  درحال حاضر 690 خیر مدرسه‌ساز در استان البرز داریم که از این تعداد 90 نفر خانم هستند.

این مسئول با بیان اینکه جشنواره خیرین مدرسه‌ساز البرز، 31 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد و تلاش می‌کنیم تا با همکاری مجمع خیرین مدرسه‌ساز میهمانان کشوری و ملی در این جشنواره حضور پیدا کنند، گفت: در این مراسم از 20 نفر از خیرینی فعال در این حوزه تقدیر به عمل می‌آید.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز در ادامه با اشاره به اینکه در سالی که مزین به «جهش تولید با مشارکت مردم» است کمک خیرین و آحاد مردم می تواند جهش آموزشی، تربیتی و فرهنگی را به دنبال داشته باشد و این موضوع از اصلی‌ترین اهداف برگزاری جشنواره است، گفت: گسترش فرهنگ کار خیر نیازمند تلاش اصحاب رسانه است تا مردم بدانند که افرادی با گذشتن از مال خود برای ارتقای آموزش و پرورش این کشور تلاش می‌کنند.

مسعودی توضیح داد: بسیاری تصور می کنند که البرز به علت همجواری با استان تهران از لحاظ امکانات و فضای آموزشی جز استان‌های برخوردار است در صورتی که باتوجه به وضعیت مهاجرپذیری استان و کمبود مدرسه، البرز جز محرومترین استان‌های کشور است.

مدیرکل نوسازی مدارس البرز تصریح کرد: البته برای رفع این محرومیت به خصوص از نیمه دوم سال 1400 اقدامات خوبی انجام شده است و علی‌رغم تمام محدودیت‌ها در این بازه زمانی بالغ بر 100 پروژه به سرانجام رسیده است.

وی گفت: سال گذشته به لطف مشارکت خیرین تعهد خیرین 350 میلیارد تومان بود که 85 درصد آن محقق شد. امسال نیز طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده این رقم به 500 میلیارد تومان می‌رسد. 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز در ادامه درباره ساماندهی مدارس فرسوده نیز توضیح داد: خوشبختانه از ابتدای تشکیل استان البرز توانستیم تعدادی از مدارسی که شرایط بازسازی را داشتند را مقاوم سازی کنیم ولی در حدود 30 درصد از مدارس دیگر قابلیت بازسازی را ندارند و حتما باید تخریب شوند.

این مسئول همچنین به موضوع ساخت مدرسه در مناطق پرجمعیت اشاره کرد و گفت: کمبود زمین در حال حاضر بزرگترین معضل ما در این حوزه است. در برخی مناطق خیرین پا پیش گذاشته‌اند اما زمین مناسب برای ساخت مدرسه وجود ندارد که رفع این معضل عزمی ملی و استانی را می‌طلبد. اگر شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، اداره‌کل شهرسازی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، و... کمک کنند دست ما برای ساخت مدارس بازتر می‌شود که از نتیجه آن هم شهروندان منتفع خواهند شد.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره پروژه‌های در دست اجرا توضیح داد و گفت: در حال حاضر 43 پروژه فعال در استان داریم که 9 پروژه آن با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد تومان برای اولین بار با تولی‌گری شرکت نفت اجرا می‌شود که تا مهر سال 1404 به بهره‌برداری می‌رسند.

این مسئول گفت: این پروژه‌ها در مجموع شامل 557 کلاس درس می‌شود که اعتبار 11 پروژه از محل اعتبارات دولتی تامین و مابقی توسط خیرین و بخشی نیز به صورت مشارکتی با همکاری خیرین و دولت ساخته می‌شود. 

مسعودی بیان کرد: از این تعداد پروژه 15 پروژه در قالب 131 کلاس درس برای سال تحصیلی آینده آماده و تحویل آموزش و پرورش خواهد شد. 

 

انتهای پیام
captcha