کد خبر: 4215526
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۸

سهمیه خانواده‌های شهدا و ایثارگر از حج تمتع 5 درصد است

مدیرکل امور ورزش و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: قانون مصوب کرده ۱۰ درصد از زائرانی که سالانه به حج تمتع اعزام می‌شوند باید از ایثارگران باشند اما علیرغم همه پیگیری‌هایی که تاکنون انجام شده، بنیاد شهید و امور ایثارگران موفق به تحقق بیش از پنج درصد از این سهمیه نشده است.

سید محمد میرکاظمی، مدیرکل امور ورزش و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران

به گزارش ایکنا از البرز، سید محمد میرکاظمی، مدیرکل امور ورزش و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران پیش از ظهر دوشنبه، 24 اردیبهشت در آئین بدرقه زائران حج تمتع (خانواده‌های شاهد و ایثارگر استان البرز) که در سالن آمفی تئاتر اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران این استان برگزار شد، گفت: البرز استان خاصی بوده که ایران کوچک نام گرفته است زیرا از همه استان‌ها و اقوام در این استان گرد هم آمده‌اند و در سایه آسایش و امنیت فراهم شده به برکت خون شهدا در کنار هم زیست می‌کنند.

وی عنوان کرد: قانون مصوب کرده ۱۰ درصد از زائرانی که سالانه به حج تمتع اعزام می‌شوند باید از ایثارگران باشند اما علیرغم همه پیگیری‌هایی که تاکنون انجام شده، بنیاد شهید و امور ایثارگران موفق به تحقق بیش از پنج درصد از این سهمیه نشده است، یعنی سازمان حج و زیارت بیش از پنج درصد این سهمیه را در اختیار بنیاد شهید قرار نمی‌دهد که این پنج درصد امسال پنج هزار نفر را در ۳۲ استان کشور شامل شد.

مدیرکل امور ورزش و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در توزیع سهمیه استان‌هایی مانند البرز با آن مواجه هستیم تعداد بالای پرونده‌های مهمان است، یعنی به طور مثال اگر پنج هزار نفر ایثارگر داریم شاید سه هزار نفر از آنها مهمان هستند و این سهمیه تاکنون لحاظ نمی‌شده است. امسال تلاش بسیاری شد تا این ملاک نیز در نظر گرفته و سهمیه بیشتری به این استان‌ها اختصاص داده شود.

میرکاظمی با بیان اینکه البرز نیز یکی از ۲۰ استانی است که در اختصاص سهمیه و صدور دعوتنامه و … به موقع کار خود را انجام داد و شرایط را برای سفر ایثارگران فراهم کرد، اظهار کرد: این سفر دشواری‌ها و دلپذیری‌های خاص خود را دارد و ممکن است در مراحل مختلف با مشکلاتی مواجه شوید اما مصائب آن نیز شیرین است و ثواب بیشتری نزد خداوند دارد.

وی با اشاره به اینکه خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران وارد سنین سالمندی شده‌اند و متوسط سن آنها بالای ۶۰ سال است، مطرح کرد: ما تعدادی از خانواده‌های شهدا و جانبازانی که نمی‌توانستند با کاروان‌های عادی به حج تمتع مشرف شوند، در قالب یک کاروان ویژه راهی مکه خواهیم کرد که در آن حدود ۲۵ نفر جانباز به همراه حدود ۵۰ نفر از عوامل، پزشکان و همراهان و … حضور دارند.

انتهای پیام
captcha