احکام ۱۴ متهم شهادت «شهید عجمیان» صادر شد
کد خبر: 4135190
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲

احکام ۱۴ متهم شهادت «شهید عجمیان» صادر شد

رئیس‌کل دادگستری استان البرز از صدور احکام ۱۴ متهم پرونده شهادت شهید عجمیان خبر داد.

صدور احکام متهمان پرونده شهادت شهید عجمیان

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی قوه قضائیه البرز، حسین فاضلی‌هریکندی، رئیس‌کل دادگستری استان البرز در رابطه با جزییات رسیدگی مجدد به اتهام متهمان پرونده شهید عجمیان اظهار کرد: دادگاه ۱۶ متهم پرونده شهادت شهید عجمیان در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج برگزار و حکم صادر شد که دیوان عالی کشور احکام اعدام دو نفر از متهمان به نام‌های سیدمحمد حسینی و محمدمهدی کرمی را تأیید و نسبت به بقیه متهمان پرونده را جهت رسیدگی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده کرد.

وی افزود: جلسات دادگاه برای ۱۴ متهم با حضور متهمان و وکلای انتخابی آن‌ها برگزار شد و بعد از رسیدگی و اعطای مهلت برای ارسال لوایح تکمیلی از سوی وکلا، در نهایت حکم پرونده صادر و ابلاغ شد.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز بیان کرد: براساس حکم دادگاه، برای ۱۱ متهم این پرونده حسب مورد سه، پنج ، ۱۰ و ۱۵ سال حبس صادر شده است.

فاضلی‌هریکندی گفت: براساس حکم صادر حمید قره‌حسنلو به ۱۵ سال حبس، رضا آریا، حسین محمدی، مهدی محمدی و آرین فرزام‌نیا هر کدام به ۱۰ سال حبس، محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین‌مهدی شکراللهی، فرزانه قره‌حسنلو هر کدام به پنج سال حبس و شایان چارانی و امیرمحمد جعفری و علی معظمی گودرزی به سه سال حبس محکوم شدند.

وی ادامه داد: در رسیدگی مجدد به پرونده، عنوان اتهام سه نفر از متهمان به نام‌های بهراد علی کناری، جواد زرگران و رضا شاکر زواردهی از افساد فی‌الارض به اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام تغییر پیدا کرد. با توجه به اینکه بلافاصله پس از ابلاغ عفو مقام معظم رهبری تمام متهمان پرونده به‌صورت کتبی ابراز ندامت کرده و تعهد به عدم تکرار جرایم مشابه دادند، با توجه به نوع و عنوان اتهام، این سه متهم مشمول عفو مقام معظم رهبری شده و قرار موقوفی تعقیب در مورد آن‌ها صادر و امروز آزاد شدند.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: در ضمن احکام صادره غیرقطعی بوده و ظرف مهلت قانونی قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.

یادآور می‌شود، پیشتر نیز احکام اعدام سیدمحمد حسینی و محمدمهدی کرمی براساس حکم دادگاه اجرا شده بود. صدور و اجرای احکام اعدام سیدمحمد حسینی و محمدمهدی کرمی به اتهام «افساد فی‌الارض» بوده است، اما نقش و دخالت مؤثر آن‌ها در شهادت سیدروح‌الله عجمیان نیز محرز بوده است. به این نحو که در گواهی پزشکی قانونی آمده است علت تامه فوت، نارسایی حاد قلبی به‌دنبال خونریزی شدید داخلی متعاقب برخورد تقریبا همزمان جسم برنده و نوک تیز(چاقو) به قفسه صدری و جسم سخت به پهلوی راست است.

براساس محتویات پرونده، «سیدمحمد حسینی» به ایراد ضربات متعدد با چاقو به شکم شهید اقرار کرده است و علاوه بر وجود فیلم و تصاویر حمل چاقو از سوی ایشان، برخی از شهود و مطلعین و بسیاری از متهمان نیز از جمله «محمدمهدی کرمی» به ایراد ضربات متعدد (پنج تا شش ضربه) به شهید با چاقو توسط سیدمحمد حسینی اذعان داشتند و نحوه آن را با ذکر جزئیات تشریح کردند، همچنین طبق فیلم‌ها و تصاویر موجود و اقاریر مکرر محمدمهدی کرمی در مراحل مختلف رسیدگی، نامبرده نیز در مقاطع مختلف ضربات متعددی از جمله با سنگ، لگد و کفش به نقاط مختلف از جمله پهلوی شهید وارد کرده است.

انتهای پیام
captcha