کد خبر: 4120303
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۲
رئیس اتاق بازرگانی البرز:

کمبود نقدینگی مهم‌ترین معضل نخبگان است

پرهام رضایی گفت: کمبود نقدینگی باعث شده در بسیاری از مواقع نخبگان طرح‌های خود را با قیمت‌های بسیار پایین به دیگر کشورها بفروشند و یا با سهم حداقلی شریک خارجی‌ها شوند.

پرهام رضایی، رئیس اتاق بازرگانی البرزبه گزارش ایکنا از البرز، پرهام رضایی، رئیس اتاق بازرگانی البرز، ۱۷ بهمن‌ماه در مراسم اختتامیه سومین جشنواره ملی امیرکبیر گفت: خوشبختانه هر سال شاهد ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های مختلف در گوشه و کنار کشور هستیم، اما موانعی وجود دارد که فعالیت آنها را با مشکل مواجه می‌کند.

وی با بیان اینکه مهمترین مشکل کمبود نقدینگی برای فعالان این حوزه است، افزود: بانک‌ها باید تسهیلات ارزان به صاحبان ایده پرداخت کنند، اما متأسفانه این اتفاق عملا نمی‌افتد. کمبود نقدینگی باعث شده در بسیاری از مواقع نخبگان طرح‌های خود را با قیمت‌های بسیار پایین به دیگر کشورها بفروشند و یا با سهم حداقلی شریک خارجی‌ها شوند.

رئیس اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه مشکل بعدی ضعف زیرساختی برای فعالان این حوزه است، گفت: متأسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی در تابستان مشکل برق دارند و در زمستان هم با قطعی گاه و بیگاه گاز مواجه می‌شوند که باید یک بار برای همیشه فکری برای حل این مسائل کرد چون تا وقتی زیرساخت‌ها مناسب نباشد مسیر تولید هموار نخواهد شد.

رضایی بیان کرد: با توجه به شعار امسال، بهره‌وری صنعتی، به‌کارگیری نیروی انسانی جوان و متخصص، بهبود فضای کسب و کار و حمایت از گروه‌های استارتاپی و شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار جدی قرار گرفته است. ما باید با حمایت از ظرفیت علمی و دانشگاهی کشور نسبت به تولید تکنولوژی‌های جدید گام برداریم تا از این طریق بتوانیم با ساخت مواد اولیه و ماشین‌آلات به روز، بخشی از نیاز کشور را تأمین و از خروج ارز جلوگیری کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی البرز اضافه کرد: البرز با دارا بودن بیش از چهار هزار واحد صنعتی و تولیدی فضای بسیار مناسبی برای حمایت از طرح‌ها و پایان‌نامه‌های کارفرما محور دارد و می‌توان از این طرح‌ها در فاز توسعه‌ای این واحدها استفاده کرد.

این مسئول در ادامه با اشاره به کمبود تکنسین متخصص در شهرک‌های صنعتی البرز گفت: برای حل این مشکل می‌توان در شهرک‌های صنعتی هنرستان‌هایی برای پرورش نیروی کار ماهر در بخش‌های مختلف ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه جشنواره ملی امیرکبیر بهانه‌ای برای سنجش ایده‌های خلاقانه و راه‌گشا در حوزه‌های مختلف است، اظهار کرد: طی سه سال گذشته سعی شده است با برگزاری این جشنواره در مسیر آشتی بیشتر علم و صنعت گام برداریم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha