کد خبر: 4068937
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶

مراقب کلاهبرداری‌های اینترنتی به بهانه عید قربان باشید

رئیس پلیس فتای البرز گفت: با توجه به در پیش بودن عید سعید قربان، برخی افراد متخلف در فضای مجازی با عنوان جمع‌آوری نذورات از احساسات مردم سوءاستفاده کرده و اقدام به کلاهبرداری می‌کنند که کاربران باید در این زمینه هوشیار باشند.

پلیس فتا

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی پلیس فتای البرز، سرهنگ رسول جلیلیان، رئیس پلیس فتای البرز اظهار کرد: کاربران به بهانه نذورات عید قربان، فریب کلاهبرداران اینترنتی را نخورند، چراکه افراد فرصت‌طلب و کلاهبردار با سوءاستفاده از نام عید قربان با ارسال پیامک‌ جعلی در تلفن همراه یا شبکه‌های اجتماعی، شهروندان را به درگاه فیشینگ هدایت و با سرقت اطلاعات کارت بانکی نیات مجرمانه خود را عملی می‌کنند.

وی اضافه کرد: کلاهبرداران مجازی با ترفند جمع‌آوری کمک‌های مردمی به بهانه کمک به نیازمندان و یا اهدای هزینه خرید دام قربانی به خانواده‌های نیازمند اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

جلیلیان گفت: این افراد به انگیزه کلاهبرداری از کاربران با ایجاد یک سایت و صفحه جعلی اقدام به دریافت کمک‌های مردمی تحت عنوان نذورات کرده ضمن آنکه در خلال عملیات پرداختی مردم حساب‌های آنان را رمز گشایی می‌کنند.

وی یادآور شد: کاربران به‌ویژه در فضای اینستاگرام چنانچه قصد پرداخت نذورات را دارند از طریق صفحه‌های معتبر معرفی شده رسمی توسط مراجع ذیصلاح اقدام یا نذورات خود را به‌صورت نقدی به مراکز معرفی شده پرداخت کنند تا گرفتار این کلاهبرداران نشوند.

رئیس پلیس فتای البرز گفت: کاربران برای واریز نذورات و کمک‌های خود به‌صورت مجازی از اصالت سایت و یا مؤسسه مربوطه اطمینان حاصل کرده تا زمینه‌ای برای اهداف کلاهبرداران سایبری نشوند.

وی از کاربران خواست برای هرگونه واریز کمک‌های مالی خود فقط از طریق سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط که توسط رسانه‌های رسمی اعلام شده اقدام کرده و از پرداخت‌های اینترنتی به خصوص از طریق شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.

جلیلیان سایت پلیس فتا را مرجع کامل آخرین اطلاعات و تهدیدات سایبری معرفی کرد و از خانواده‌ها و عموم مردم خواست که برای پیشگیری و مقابله با هرگونه جرایم سایبری به مطالعه توصیه‌های این سایت بپردازند.

وی تأکید کرد: کاربران در صورت اطلاع از این‌گونه موارد بلافاصله مراتب را از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اعلام کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :