کد خبر: 3989066
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۶

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد استان البرز گفت: فرهنگ تفکر و حرکت جهادی همانگونه که پیش از این آزموده شده است، می‌تواند چراغ راه و الگو قابل اتکایی برای رفع موانع و مشکلات جامعه و کشور باشد.

تفکر جهادی راه‌گشای حل مشکلات کشور است

سعید قاسمی‌جیردهی، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی البرز در گفت‌وگو با ایکنا از البرز با تبریک فرارسیدن سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی به بیان دستاوردهای شاخص این نهاد در استان البرز پرداخت و گفت: جهاددانشگاهی واحد استان البرز در پی تشکیل استان، از تجمیع مراکز مختلف جهاد دانشگاهی مستقر در استان شکل گرفت.

وی با اشاره به فعالیت بیش از سه‌دهه جهاددانشگاهی در دانشگاه خوارزمی و فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی کوتاه مدت تخصصی و بلند مدت در سطح کلانشهر کرج افزود: از گذر این سالیان، ارتباطات گسترده‌ای در حوزه‌های فرهنگی، پژوهشی و آموزشی در سطح استان ایجاد شده است که برای نمونه می‌توان به بخش‌های وابسته به واحد همانند خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا و مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) اشاره کرد که به مدد تلاش‌ها و زحمات فراوان همکاران فرهنگی، فعالیت مستمر و شاخص در زمینه‌های تخصصی داشته‌اند.

وی ادامه داد: علاوه بر این می‌توان به توفیقات حاصل شده در برنامه‌ها، رویدادها و جشنواره‌های فرهنگی- دانشجویی انجام شده توسط معاونت فرهنگی واحد اشاره کرد که نمونه‌هایی از آن برگزیده‌شدن همکاران و مدیران فرهنگی واحد به عنوان دبیر اجرایی برتر در زمینه رویدادهای فرهنگی جهاددانشگاهی در دانشگاه‌هاست.

قاسمی با اشاره به تعامل خوب واحد البرز با مسئولین استانی و کشوری گفت: همانگونه که سابقه فعالیت گسترده جهاددانشگاهی در بیش از چهاردهه از عمر این نهاد پیشرو نشان می‌دهد، جهاددانشگاهی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، پژوهشی و آموزشی مورد وثوق، مراجعه و اعتماد جامعه و نظام از رهبر معظم انقلاب تا مسئولین اجرایی کشور است. در همین راستا، با توجه به پیشینه فعالیت این نهاد حتی قبل از تشکیل واحد استان، به فضل الهی جهاددانشگاهی واحد نیز در همه عرصه‌ها به ویژه فعالیت و نقش‌آفرینی فرهنگی، با دستگاه‌های مدیریتی و اجرایی استان از جمله استانداری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، ورزش و جوانان، حفاظت محیط زیست، معاونت فرهنگی و اجتماعی دستگاه‌های متولی مدیریت شهری، سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه دستگاه‌های استان، تعامل و همکاری اثرگذار داشته و طرح‌ها و پروژه‌های مهمی را در برهه‌های مختلف برای استان به انجام رسانده است و این همکاری ها روز به روز در حال توسعه و گسترش است.

این مسئول عضویت در کمیسیون‌های تخصصی استانداری، عضویت در شورای فرهنگ عمومی استان، عضویت موثر و پویا در شوراهای فرهنگی دانشگاه‌های استان و ... را از جمله تعاملات بین دستگاهی جهاددانشگاهی واحد البرز در حوزه معاونت فرهنگی بیان کرد.

وی به مهم‌ترین طرح‌های آینده جهاددانشگاهی واحد البرز اشاره کرد و افزود: معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی واحد البرز با برخورداری از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه البرز و خبرگزاری بین‌المللی قرآنی(ایکنا) شعبه البرز و سابقه و قدمت فعالیت این دو خبرگزاری در استان و در سایه فعالیت رسانه‌ای سالم و دلسوزانه همکاران عرصه خبر و رسانه، ضریب نفوذ و مراجعه قابل توجهی هم در نهاد ها و دستگاه‌های حاکمیتی و اجرایی و هم در میان مخاطبان دارد. از سوی دیگر مرکز افکارسنجی دانشحویان ایران(ایسپا) نیز طرح‌ها و نظرسنجی‌های علمی، دقیق و قابل اتکایی را در رخدادهای ملی و استانی به انجام رسانده است. بدون شک، با تکیه بر توان و تجریه حاصل شده در همه زمینه‌های فعالیت فرهنگی و مطالعاتی، جهاددانشگاهی واحد می‌تواند بیش از پیش دستگاه‌های استانی را در این دسته از امور یاری کند.

قاسمی همچنین تحکیم و گسترش ارتباطات فرهنگی با قشر دانشجویی استان در تمام دانشگاه‌های سطح استان را از دیگر برنامه‌های این معاونت بیان کرد و ادامه داد: در این راستا می‌توان به تشکیل و تقویت سازمان‌های فرهنگی- دانشجویی همچون شعبه سازمان دانشجویان اشاره کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به الگوپذیری مدیریت جهادی اشاره و بیان کرد: به تجربه ثابت شده که یکی از رویکردها و راهکارهای نتیجه‌بخش در شتابدهی مدیریت و اجرای امور مختلف به‌خصوص در کشور ما که خوشبختانه پا در میدان توسعه و پیشرفت گذارده است، روحیه و مدیریت جهادی در پیشبرد امور اولویت‌دار و ضروری جامعه است. کارنامه 41 ساله فعالیت جهاددانشگاهی نیز مشحون از توفیقات فراوان بزرگ و کوچک در فراز و فرودهای گذار کشور از مسائل و مشکلات مختلف است.

قاسمی افزود: بدون شک توفیقات درخشانی همچون دستیابی کشور به فناوری‌های نوین و کلیدی همچون سلول‌های بنیادی و بسیاری از فعالیت های اینچنینی، بدون منش و رفتار و عمل جهادگرانه و جهادی دست یافتنی نبود؛ لذا فرهنگ، تفکر و حرکت جهادی همانگونه که پیش از این آزموده شده است، می‌تواند چراغ راه و الگو قابل اتکایی برای رفع موانع و مشکلات جامعه و کشور باشد. از کلید واژه‌های مهم و اساسی که مدیریت کلان کشور و در راس آن مقام معظم رهبری بارها و بارها بر آن تاکید داشته و ضرورت آن را تبیین و تشریح نموده‌اند و در سایه همه فشارها و تهدیدات و تحریم‌های کشور ضامن بالندگی و نجات کشور از مشکلات است، تکیه بر توان داخلی در همه عرصه ها از جمله مسائل اقتصادی، فرهنگی، علمی و پژوهشی و فناورانه است.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد البرز با تاکید بر اینکه جهاددانشگاهی و زیرمجموعه‌های فرهنگی، علمی و پژوهشی و مطالعاتی آن همانگونه که از سابقه فعالیت‌ها و دستاوردهای آن در این چهل سال پیداست یکی از اهرمها و بازوهای مهم کشور جهت کمک و تسریع به برون رفت از مشکلات عمده کشور است، تصریح کرد: آنچه ضروری به نظر می‌رسد لزوم اقبال هرچه بیشتر مسئولین اجرایی کشور به نهادهای ارزش آفرین و خدمتگزار همچون جهاددانشگاهی است که همه تلاش و پشتکار خود را در پرداختن به فعالیت‌های گزین مصروف می‌دارند. قطعا نگاه به درون و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه داخلی، محقق نمی‌شود مگر در سایه تعامل و همکاری بین دستگاهی در سطح ملی و استانی؛ بر این اساس تقویت هرچه بیشتر ارتباطات بین دستگاهی در زمینه های علمی، فرهنگی و پژوهشی میان متولیان مدیریت و اجرای امور در استان با جهاددانشگاهی واحد، نتایج ارزنده ای را رقم خواهد زد که در نهایت خیر و نفع مادی و معنوی آن، نصیب مردم خوب استان خواهد شد.

وی در پایان گفت: قطعا نگاه به درون و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه داخلی، محقق نمی‌شود مگر در سایه تعامل و همکاری بین دستگاهی در سطح ملی و استانی، بر این اساس تقویت هرچه بیشتر ارتباطات بین دستگاهی در زمینه‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی میان متولیان مدیریت و اجرای امور در استان با جهاددانشگاهی واحد، نتایج ارزنده ای را رقم خواهد زد که در نهایت خیر و نفع مادی و معنوی آن، نصیب مردم خوب استان خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: