کد خبر: 3872085
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
گروه اجتماعی ــ عضو شورای اسلامی شهر کرج با تاکید براینکه تحقق عدالت جنسیتی راه خودباوری زنان را هموارتر می‌کند، گفت: برای رسیدن به تعادل، برابری و رفع تبعیض‌ها و در نتیجه توسعه بهتر و کاملتر جامعه نیاز است که زنان بتوانند در فرآیند تصمیم‌گیری در سطوح گوناگون جامعه شرکت کنند.

خودباوری زنان در گرو تحقق عدالت جنسیتی

به گزارش ایکنا از البرز، سارا دشتگرد، عضو شورای اسلامی شهر کرج روز پنجشنبه، 26دی در نشست هم‌اندیشی بانوان عضو شوراهای اسلامی شهرهای استان البرز که با موضوع بررسی موانع ارتقای شغلی و مدیریتی بانوان و پست‌های اختصاصی شهرداری‌ها در کرج برگزار شد، افزود: عوامل شناختی، هنجاری، تنظیمی و فرهنگی با ارتقای شغلی زنان در پست‌های مدیریتی رابطه معنادار و مثبتی دارند، تردیدی نیست که ارائه الگوی مطلوب توسعه بدون لحاظ کردن نقش و جایگاه زنان می‌تواند نمادی از الگوی کامل توسعه باشد.
این عضو شورا افزود: با شناخت و برنامه‌ریزی می‌توان مسیر رشد زنان را در سطوح بالای مدیریتی هموارکرد چرا که در زمان حاضر به دلیل حاکم‌بودن نگرش جنسیتی در سازمان‌ها حتی در شرایط تخصصی برابر، برتری از آن مردان است و هنوز نگرش‌ها و ارزش‌های جامعه پدرسالانه است و این ارزش‌ها تاحدودی تمام حوزه‌های هیات اجتماعی و فردی اعضای جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.
دشتگرد گفت: ایجاد فرصت‌های اشتغال و پذیرش زنان در مشاغل کلیدی ریشه‌های عمیق در طرز تفکر و برداشت‌های جامعه از زن و توانایی‌ها، امکانات و استعدادهای او دارد. برای رسیدن به تعادل، برابری و رفع تبعیض‌ها و در نتیجه توسعه بهتر و کاملتر جامعه نیاز است که زنان بتوانند در فرآیند تصمیم‌گیری در سطوح گوناگون جامعه شرکت کنند.
عضو شورای شهر کرج بیان کرد: جلوه حضور زنان نه در ایران و نه در جهان چندان پررنگ به نظر نمی‌رسد چرا که تبعیض عقاید قالبی و پیش داوری‌ها موجب ارزیابی نازل از توانایی‌های زنان را فراهم کرده است همچنین محدودیت‌های فرهنگی موجب می‌شود که نه تنها زنان از برخی مشاغل استقبال نکنند بلکه در موقعیت‌های خاص مدیران نیز از استخدام آنها خودداری می‌کنند.
وی گفت: اصل اول در مدیریت شایسته سالار باید به کار گرفتن افراد شایسته بدون در نظر گرفتن جنسیت آنها باشد که با وجود رشد چشمگیر زنان در محیط‌های کار میزان پیشرفت آنان در مشاغل مدیریتی متناسب با تعداد آنها در پست‌های اختصاصی نیست.
در این نشست مصوب شد دبیرخانه دائمی در شورای شهر کرج تشکیل شود تا نیازهای شغلی بانوان در شهرداری‎های استان مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: