کد خبر: 4120474
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۶
رئیس جهاددانشگاهی البرز:

مناظره دانشجویی در شکل‌گیری جامعه گفت‌وگومحور مؤثر است

احمدرضا فیروزی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم جامعه‌ای پویا و رو به جلو داشته باشیم باید به ضرورت گفت‌وگو در جامعه توجه کنیم، گفت: گفت‌وگو این ظرفیت را دارد که کدورت‌ها را به دوستی تبدیل کند، تعارضات اجتماعی را کاهش دهد و در تلطیف کنش‌های ارتباطی مؤثر باشد.

احمدرضا فیروزی رئیس جهاددانشگاهی البرز

به گزارش ایکنا از البرز، احمدرضا فیروزی، رئیس جهاددانشگاهی البرز، 18 بهمن‌ماه در مراسم آغاز یازدهمین دوره مسابقات مناظرات دانشجویی به میزبانی دانشگاه خوارزمی ضمن تبریک ایام دهه فجر گفت: برای رسیدن به آرمان‌های انقلاب شهدای زیادی داده‌ایم و این ایام تلنگری است که مسیر طی شده این سال‌ها را مرور کنیم تا در هر جایگاه و مسئولیتی که هستیم بتوانیم نقش خود را برای تداوم این راه به‌خوبی ایفا کنیم.

وی با بیان اینکه نقطه آرمانی در مسابقات مناظره رسیدن به جامعه گفت‌و‌گومحور است، افزود: در جامعه کنونی شدیدا به گفت‌وگو نیاز داریم ولی متأسفانه هنوز گفت‌و‌گو در مراودات ما نقش پررنگی ندارد. اگر می‌خواهیم جامعه‌ای پویا و رو به جلو داشته باشیم باید به ضرورت گفت‌وگو در جامعه توجه کنیم. گفت‌وگو این ظرفیت را دارد که کدورت‌ها را به دوستی تبدیل کند، تعارضات اجتماعی را کاهش دهد و در تلطیف کنش‌های ارتباطی مؤثر باشد.

رئیس جهاددانشگاهی البرز در ادامه با اشاره به اینکه گفت‌وگو ریشه در باورهای دینی ما دارد، گفت: آیه 125 سوره نحل به خوبی راه را در این خصوص نشان داده است. خداوند در این آیه می‌فرماید: «ادعُ إِلىٰ سَبيلِ رَبِّكَ بِالحِكمَةِ وَالمَوعِظَةِ الحَسَنَةِ ۖ وَجادِلهُم بِالَّتي هِيَ أَحسَنُ» واژگان به‌کار رفته در این آیه هر یک کلیدواژه‌هایی هستند که دریایی از معرفت را در خود دارند؛ از دعوت به راه خدا با روش‌های حکمت و موعظه حسنه گرفته تا بهره‌مندی از جدال احسن. که فرا راه ما در برگزاری مناظرات و گفت‌وگوها هستند.

وی با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته در سال‌های اخیر بر روی مناظره سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اظهار کرد: این در حالی است که مناظره در باورهای دینی و ملی ما ریشه دارد و قبل از همه در سیره ائمه ما بوده که مناظرات امام رضا(ع) از معروف‌ترین آنهاست. در هر حال اگر بخواهیم تعاملات اجتماعی را به بهترین نحو مدیریت کنیم بهترین مسیر، مسیر گفت‌وگو و مفاهمه است.

رئیس جهاددانشگاهی البرز شعار اصلی مسابقات مناظره دانشجویی را فراهم کردن فضا و فرصتی برای یادگیری دانست و بیان کرد: در برگزاری مناظرات باید قائل به الزاماتی باشیم که یکی از این الزامات، هنر خوب شنیدن است. یکی از معضلات ما در جامعه این است که خوب نمی‌شنویم. بنابراین، باید خوب شنیدن به‌ویژه از طرف مخالف را برای درک طرف مقابل، گفت‌وگو و ایجاد ارتباط بهتر تمرین کنیم.

وی افزود: تحمل آرای مخالف هم در مناظره از الزامات اصلی است. در هر مناظره‌ای طرف مخالف و موافق باید به رعایت ادب و اخلاق و تحمل نظرات یکدیگر توجه ویژه داشته باشند.

فیروزی نقدپذیری و مستدل و منطقی سخن گفتن را هم از دیگر الزامات یک مناظره استاندارد عنوان کرد و گفت: رعایت این نکات مهم در داوری مسابقات اثرگذار است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha