کد خبر: 3969368
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
رئیس اداره امور قرآنی اوقاف البرز:
رئیس اداره امور قرآنی اوقاف و امور خیریه البرز بر افزایش مطالبه‌گری جامعه قرآنی تأکید کرد و گفت: متأسفانه صدای بسیاری از کانون‌ها و تشکل‌های دیگر بلندتر از صدای جامعه قرآنی است و باید چاره‌ای برای این مسئله اندیشیده شود.

صدای جامعه قرآنی البرز ضعیف است/ مطالبه‌گری جمعی تقویت شود

حجت‌الاسلام احمد اشرفی، رئیس اداره امور اوقاف و امور خیریه البرز در گفت‌وگو با ایکنا از البرز، اظهار کرد: این استان ظرفیت خوبی در فعالیت‌های قرآنی دارد و قاریان و حافظان شاخص بسیاری در این استان تربیت شدند و باید با توسعه فعالیت‌های کمی و کیفی این جایگاه را ارتقا داد.

وی بیان کرد: ترویج فعالیت‌های قرآنی یکی از اولویت‌های سازمان اوقاف است و با برگزاری نشست‌ها باید زمینه تحقق این رویکرد را فراهم کرد. البته بیماری کرونا یکی از عوامل کاهش این تعاملات است و باید به نحوی جبران شود و انتظار می‌رود جامعه قرآنی همکاری خوبی در طرح‌ها داشته باشند.

این مسئول بر افزایش مطالبه‌گری جامعه قرآنی تأکید کرد و گفت: متأسفانه صدای بسیاری از کانون‌ها و تشکل‌های دیگر بلندتر از صدای جامعه قرآنی است و باید چاره‌ای برای این مسئله اندیشیده شود. این جامعه باید از دیگر تشکل‌ها در امر مطالبه‌گری الگو بگیرد و عدم پیگیری مطالبات سبب مغفول ماندن فعالیت‌های قرآنی و تبدیل‌ نشدن ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل می‌شود و نباید مظلومیت در جامعه قرآنی موج بزند.

اشرفی با اشاره به اینکه حضور آقایان در فعالیت‌های قرآنی نسبت به بانوان کم است و این مسئله باید آسیب‌شناسی شود، تصریح کرد: همچنین چالش دیگر ارتباط ضعیف جامعه قرآنی با مساجد است، در حالی که مسجد محل تجمع و فعالیت‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی است و می‌تواند بسترساز جریان‌های فرهنگی باشد.

رئیس اداره امور قرآنی اوقاف و امور خیریه البرز هدف‌گذاری درآمدزایی برای جامعه قرآنی را از دیگر آسیب‌ها برشمرد و افزود: همچنین شأن و جایگاه مربی و معلم قرآن نیز در دید جامعه نیاز به ارتقا دارد. یکی از دلایل عدم اقبال به قرآن روش آموزش و تدریس مباحث قرآنی مثل سنگینی فضای آموزش قرآن یا تذکر اشتباهات قرآنی در میان جمع و سختگیری در امر آموزش قرآن است؛ چراکه شیوه غلط تدریس گاهی باعث کدورت و روی‌گردانی از مباحث قرآن می‌شود. البته در حال حاضر این موضوع خیلی بهتر شده اما هنوز نیاز به کار و تلاش بسیار دارد.

وی گفت: کمبود جوایز و محدودیت پوشش تعداد نفرات برای اهدای جوایز در مسابقات نیز باید آسیب‌شناسی شود. تشویق‌های قرآنی باید فراگیر باشد حتی نفری که ضعیف هم است باید از او تقدیر شود. برای اینکه استقبال از جلسات و کلاس‌های قرآنی ادامه‌دار باشد نیاز به تقدیرهای ویژه و دنباله‌دار و فراگیر است.

این مسئول در پایان به ثبت‌ نام چهل و چهارمین مسابقات سراسری قران اوقاف و امور خیریه از ۱۳ اردیبهشت اشاره کرد و گفت: ثبت‌ نام به مدت یک ماه ادامه دارد و نام‌نویسی صرفا از طریق سایت www.quraniran.ir در حال انجام است که از همه داوطلبان بالای ۱۸ سال دعوت می‌کنیم در این رویداد مهم قرآنی شرکت کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: