کد خبر: 3842432
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
گروه اجتماعی ــ مدیرکل انتقال خون البرز گفت: طرح نذر خون تا پایان ماه صفر ادامه دارد و مردم برای مشارکت در این طرح خداپسندانه تنها به روزهای تاسوعا و عاشورا اکتفا نکنند.

طرح «نذر خون» تا پایان ماه صفر در البرز اجرا می‌شود

محمدرضا مهدی‌زاده، مدیرکل انتقال خون البرز در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: از ابتدای ماه محرم تا پایان صفر در پایگاه انتقال خون البرز طرح نذر خون برای کسانی که مایل به اهدای خون خود در قالب نذر دارند در حال اجراست، هرچند حجم مراجعه مردم در ایام تاسوعا و عاشورا چشمگیرتر است.

وی افزود: مشارکت در طرح نذر خون باعث می‌شود خون اهداکنندگان در زمان مورد نیاز بیماران برای آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که حجم زیاد اهدای خون در مواقع خاصی چون تاسوعا و عاشورا فقط موجب هدررفت خون با توجه به اندک بودن عمر مفید خون می‌شود.

این مسئول تأکید کرد: برخی بیماران چون تالاسمی‌ها، مادران باردار، ترومای نیاز به عمل جراحی نظیر تصادف همواره به دریافت خون احتیاج دارند و اهداکنندگان بایستی در طول سال نسبت به اهدای خون مبادرت ورزند تا خون اهدایی در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل انتقال خون البرز یادآور شد: هر اهداکننده با خون اهدایی خود جان سه نفر را نجات می‌دهد؛ چرا که پلاکت برای بیماران سرطانی، پلاسما برای عمل‌های جراحی و سوختگی، گلبول هم جهت زنان باردار، نوزادان و بیماران ارثی خونریزی شونده استفاده می‌شود.

مهدی‌زاده گفت: از هر فردی که برای اولین بار به‌منظور اهدای خون به پایگاه انتقال خون مراجعه می‌کند نمونه‌گیری و غربالگری در مورد بیماری‌های خاصی چون ایدز و هپاتیت انجام می‌شود و در صورت تأیید سلامت مراجعه‌کننده سه ماه بعد برای اهدای خون از وی دعوت می‌شود.

وی از جامعه زنان نیز خواست میزان مشارکت خود در اهدای خون را بیشتر کنند؛ چرا که در مقایسه با آقایان سطح مشارکت و مراجعه زنان برای اهدای خون کم است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: