کد خبر: 3828762
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
گروه اجتماعی ــ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه هیچ پژوهشی با پول دولت منتج به محصول نمی‌شود، گفت: پژوهش وظیفه دولت نیست، بلکه دولت باید مشوق باشد و خودش وارد آن نشود، به جز پژوهش‌های پایه که محصولی از آن تولید نمی‌شود.

ایران سالانه 2 هزار دانشجو به آمریکا می‌فرستد

به گزارش ایکنا از البرز، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، امروز، 30 تیرماه در مراسم رونمایی از هشت داروی جدید در استان البرز اظهار کرد: البرز قطب تولید داروست و شرکت‌های مهم زیادی در این استان در حوزه دارویی مستقر است.

وی در ادامه یک اشتباه تاریخی کشور در زمینه پژوهش را گوشزد کرد و افزود: یکی از بزرگ‌ترین حرکت‌های تاریخی اشتباهی که ما در حوزه پژوهش داشتیم این بود که فکر می‌کردیم اگر دولت در پژوهش پول صرف کند از دل آن محصول بیرون می‌آید در حالی که هیچ پژوهشی با پول دولت منتج به محصول نمی‌شود، با این کار نیروی انسانی تربیت می‌شود اما محصول تولید نمی‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: با این حرکت پژوهشکده‌های زیادی شکل گرفت و پژوهشگران برتری هم تربیت شده‌اند اما این کار منجر به محصول نمی‌شود چون تا بخش خصوصی در پژوهش سرمایه‌گذاری نکند محصول هم تولید نمی‌شود.

وی تأکید کرد: پژوهش وظیفه دولت نیست، بلکه دولت باید مشوق باشد و خودش وارد آن نشود، به جز پژوهش‌های پایه که محصولی از آن تولید نمی‌شود.

ستاری با بیان اینکه ما در کشور نیروی انسانی فوق‌العاده‌ای داریم، افزود: کل تعداد دانشجویانی که سالانه از ایران به آمریکا می‌روند دو هزار نفر است، آمریکا بزرگ‌ترین کلنی دانشجوی خارجی است اما ما در مورد دو هزار انسان باکیفیت صحبت می‌کنیم که از ایران به این کشور می‌روند، بحثی که ما در مورد اقتصاد دانش‌بنیان داریم در مورد این افراد است اینکه در مدت کم شرکتی راه‌اندازی شود و این افراد را جذب کنند.

وی ادامه داد: همه اینها جواهر هستند، ما باید توانایی داشته باشیم که برای آن‌ها امکاناتی فراهم کنیم تا در ایران بمانند وگرنه می‌توان آنان را در یک پژوهشکده گذاشت و حقوق دولتی هم به آنها بدهیم تا از بین بروند، اما وقتی بتوانند آزادی عمل داشته باشند و کارآفرینی کنند می‌توانند بدرخشند.

ستاری در ادامه با بیان اینکه ایران پرافتخارترین کشور منطقه در حوزه بیوتکنولوژی است، اعلام کرد: بیوتکنولوژی به نوعی با ذات کارآفرینی ایرانی‌ها به صورت تاریخی شباهت زیادی دارد و امیدواریم با نیروی انسانی فوق‌العاده‌ای که داریم و با این نهضتی در حوزه استارتاپ‌های بیوتک شروع شده افتخارات، محصولات و شرکت‌های جدیدی رونمایی شود.

معاون عملی و فناوری رئیس‌جمهور در پایان با بیان اینکه 97 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، اظهار کرد: ما از سال گذشته سرمایه‌گذاری سنگینی در حوزه بیوتکنولوژی انجام داده‌ایم و زیرساخت‌های فوق‌العاده‌ای از قبل وجود داشته و الان هم در حال ایجاد آن هستیم و امیدواریم با این اقدامات بتوانیم سه درصد داروهای باقی‌مانده هم که وارد می‌شود به خصوص در حوزه دام و طیور که واردات قابل توجهی داریم را تأمین کنیم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: