کد خبر: 3649926
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
گروه اجتماعی: رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات البرز با بیان اینکه البرزی‌ها تا کنون نقش موثری در بازسازی عتبات عالیات داشته‌اند، گفت: مردم خیر استان می‌توانند با مشارکت در ساخت صحن‌های ائمه اطهار(ع) و خشت‌های طلایی گنبد حرم اباعبدالله الحسین(ع) سند افتخار دریافت کنند.
سلیمان شکری، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات البرز در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از البرز با بیان اینکه ساخت تمام آثار در عتبات عالیات توسط نذورات مردمی انجام می‌شود، اظهارکرد: خیران البرزی مشارکت خود را می‌توانند در ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف، ساخت صحن عقیله بنی‌هاشم(ع) در توسعه حرم امام حسین(ع) در کربلای معلی و خرید خشت‌های طلایی گنبد امام حسین(ع) داشته باشند.
وی با بیان اینکه سال گذشته خیرین البرزی توانستند حدود 100 سند افتخار دریافت کنند، افزود: مشارکت در ساخت هر مترمربع از صحن حضرت زهرا (س) سه میلیون تومان، هر مترمربع از صحن عقیله بنی‌هاشم(ع) چهار میلیون تومان و هر خشت طلای گنبد حرم امام حسین(ع) دو میلیون و 150 هزار تومان است.
این مسئول تعداد خشت‌های مورد نیاز برای گنبد طلایی حرم امام حسین(ع) را 24 خشت عنوان کرد و گفت: هر فرد خیری با خرید این بخش از صحن‌ها یا خشت‌های طلایی می‌تواند سند افتخاری را به نام خود و یا هر کدام از امواتش به صورت باقیات صالحات دریافت کند.
نقش موثر البرزی‌ها در بازسازی عتبات عالیات
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات البرز با اشاره به اینکه اکنون در ماه محرم هستیم و بیشترین حجم کاری در این ماه است، از مردم خواست تا مشارکت بیشتری در جمع آوری نذورات داشته باشند تا توسعه این حرم‌ها زودتر به سرانجام برسد.
وی با بیان اینکه اکنون کار بازسازی و ساخت اعتاب مقدسه در کشور عراق به پایان رسیده و کار توسعه در حرم‌ها در حال انجام است، افزود: مردم با نذورات حتی کمترین نذرها از هزار تومان گرفته و یا حتی انگشتر دستشان باشد تا صدها میلیون تومان در امر توسعه این حرم‌ها مشارکت داشته باشند.
شکری این نذورات را یک کار اعتقادی و فرهنگی دانست و ابرازکرد: سال گذشته تعهد این استان در امر توسعه حدود سه میلیارد تومان بود که در سال جاری نیز حدود چهار میلیارد تومان قبول تعهد داشته‌ایم و نیاز است تا این اقدامات برای مشارکت بیشتر مردم در اهدای نذورات به مردم اطلاع رسانی شود.
شکری افزود: جمع‌آوری 50 درصد از نذورات در سطح استان توسط خانم‌ها در هیئات مذهبی و مساجد انجام می‌شود و به همین منظور برای ساماندهی اقدامات این بانوان در آستانه ماه محرم یک گردهمایی ویژه بانوان همیار ستاد بازسازی عتبات عالیات انجام شد.
این مسئول گفت: صحن حضرت زهرا(س) قرینه با حرم امیرالمومنین(ع) بوده و از آن‌جا که حرم امام اول شیعیان کوچک‌ترین حرم امامان در عراق است، با ساخت این صحن که تا پایان سال جاری به پایان می‌رسد، 220 هزار متر مربع در دو بخش زیارتی و غیرزیارتی در چهار طبقه به مساحت حرم افزوده می‌شود.
وی ادامه داد: تامین بخش زیادی از نیروهای متخصص برای ساخت این بنا توسط استان البرز صورت گرفته و بیشتر سنگ‌کاران، برق‌کاران و گچ‌کاران از البرز تامین شده است به طوری که سال گذشته نزدیک به 600 نفر نیروی متخصص به نجف اشرف برای تکمیل این صحن فرستادیم.
وی با بیان اینکه بازسازی و ترمیم خشت‌های طلایی گنبد حضرت علی(ع) نیز انجام شده، افزود: در این بخش نیز نیروهای کرجی پیشتاز بودند.
شکری گفت: در کربلا نیز صحن عقیله بنی‌هاشم به منظور توسعه حرم سید الشهدا(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) در حال ساخت است که این صحن نیز کار بسیار سنگین و پرهزینه‌ای است که تمام این هزینه‌ها از طرف مردم تامین می‌شود.
وی ادامه داد: البرز نیز در کربلا اکنون پروژه ساخت اداره حرم سیدالشهدا(ع) را عهده دار شده و نیروهای متخصص نیز از طریق استان تامین می‌شود و در نجف اشرف به جز همیاری در ساخت صحن حضرت زهرا(س) تامین نیروهای اداری ستاد بازسازی نجف به عهده ماست.
رئیس بازسازی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان البرز بیان کرد: ساخت ضریح حبیب بن مظاهر در استان البرز انجام شد و اکنون ساخت 6 در حرم آقا سیدمحمد(ع) عموی بزرگوار امام زمان(عج) در حد فاصل کاظمین به سامرا قرار دارد، در البرز در حال انجام است که دو در آن در شهرستان کرج، دو در در شهرستان نظرآباد و یک در در ساوجبلاغ و یک در هم در ماهدشت ساخته می‌شود که اکنون به مرحله آبکاری طلا رسیده است.
وی در ادامه به موضوع اربعین حسینی اشاره و بیان کرد: در ستادی که به نام اربعین با 12 کارگروه در استان ها تشکیل شده، حج و زیارت عهده دار ثبت‌نام در سامانه سماح و صدور ویزا و ستاد بازسازی عتبات عالیات مسئولیت کارگروه جذب مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه را دارد.
این مسئول یادآور شد: سال گذشته دو میلیون و 500 هزار زائر برای اربعین از ایران اعزام شدند و همایش بزرگ اربعین که یک کار فرهنگی بزرگ و عظیمی و خار چشم دشمنان شده را برگزار کردند.
شکری گفت: در طول تاریخ دشمنان ما مایل نبودند که ایران و عراق که بیشترین شیعه را دارند، با همدیگر نزدیک شوند تا ثمره آن همایش اربعین شود، در حالیکه در این همایش مسلمان جهان شیعه و حتی غیرمسلمانان حضور پیدا می‌کنند.
وی توضیح داد: امسال پیش‌بینی می‌شود سه میلیون نفر از ایران در این همایش حضور پیدا کنند و میزبان اصلی اربعین مردم عراق هستند و سنت حسنه‌ای دارند که از زائرین اربعین پذیرایی کرده و سنگ تمام می‌گذارند.
رئیس بازسازی ستاد عتبات عالیات البرز بیان کرد: ایران برای اسکان و پذیرایی از یک میلیون نفر از این زائران به مردم عراق کمک می‌کند و این اقدامات چون کاری مردمی است توسط خود مردم انجام می‌شود.
وی اظهار کرد: 35 هزار نفر از این یک میلیون نفر را استان البرز برای اسکان و پذیرایی برنامه‌ریزی کرده، تا کنون 26 هیات مشارکت کرده‌اند که اکنون در عراق در حال مهیا ساختن مکان برای ایجاد موکب هستند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات البرز اضافه کرد: مردم برای کمک و اهدای نذورات می‌توانند کمک‌های خود را برای حمایت از موکب‌ها به شماره حساب 776648288 و یا شماره کارت 4742-4599-7011-6037 به نام ستاد بازسازی عتبات عالیات واریز کنند تا پرچم خدمت‌رسانی را در استان البرز در پذیرایی و اسکان 35 هزار نفر بالا نگه داریم.
وی گفت: همچنین غیر از نذورات نقدی مردم می‌توانند اقلامی همچون دیگ، اجاق گاز، سماور بزرگ و کپسول گاز، پتو، موکت، پارچه سفید و مشکی، بالش، برنج، روغن، حبوبات، آرد، قند، چای فله‌ای و کیسه‌ای، ظروف یکبار مصرف، مواد شوینده، ظروف نقره‌ای - مسی و استیل (جهت تبدیل) را به این ستاد برای اربعین تحویل دهند.
شکری افزود: محل جمع‌آوری نذورات نقدی و غیرنقدی در محل ستاد بازسازی واقع در مصلای کرج است.
این مسئول با اشاره به سرد شدن هوا در ایام اربعین از مردم خواست تا طرح نذر هر خانواده یک پتو را به اجرا بگذارند تا شاهد هیچگونه مشکلی برای زائران نباشیم.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات البرز گفت: قرار شده البرز امسال پذیرایی20 هزار در نجف اشرف، 10 هزار نفر در مسیر راه نجف به کربلا و پنج هزار نفر هم در کربلا و در مجموع 35 هزار نفر را عهده دار باشد.
وی ابرازکرد: برخی اوقات در کمک‌ها و نذورات مردمی شاهد صحنه‌های زیبایی هستیم، شخصی برای تمام عمر خود سالانه سه هزار نفر صفر تا 100 پذیرایی اربعین را برعهده گرفته و حتی بعضی پذیرایی از هزار یا پنج هزار نفر را هم متقبل شده‌اند که پذیرایی را به بهترین نحو با گوشت تازه و برنج ایرانی انجام دهند.
شکری ادامه داد: در استان جلسات مختلفی برای جمع‌آوری نذورات با اصناف، عشایر و اقشار مختلف داشته‌ایم.
این مسئول با بیان اینکه موضوع نذورات برای اهل بیت(ع) را نباید با عنوان کمک به اهل‌بیت(ع) مطرح کرد، افزود: ما نیازمند کمک اهل بیت(ع) هستیم و آن‌ها هیچ نیازی به ما ندارند و کمک شامل افرادی همچون افراد تحت پوشش کمیته امداد می‌شود.
وی اضافه کرد: در عراق برای راه‌اندازی این موکب‌ها، زمین، آب و برق از سوی عراق تامین می‌شود و مابقی امکانات توسط موکب‌داران تهیه می‌شود.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان البرز گفت: سال گذشته البرز در نجف اشرف پنج دستگاه نانوایی مستقر کرد. امسال بنا بر فتوای مراجع قرار شده تا زائران زودتر عازم شوند و قبل از اربعین نیز برگردند تا از تراکم جمعیت کاسته شود.
این مسئول بیان کرد: سال گذشته قرار بود 10 روز در اربعین از زائران پذیرایی کنیم، در حالی که ایرانیان 15 روز وارد عراق شدند و امسال مقرر شده 20 روز قبل از اربعین در عراق مستقر شویم تا مردم از لحاظ اسکان و پذیرایی مشکلی نداشته باشند.
وی گفت: البرز سال گذشته در نجف اشرف پیشتاز پذیرایی از مردم بود و پذیرایی بی‌نظیری از زائران کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: